Produkty uciskowe dla kobiet w okresie ciąży

Produkty uciskowe dla kobiet w ciąży

 

Okres ciąży to wyjątkowy czas dla kobiety, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym.
Zmienia się całe ciało kobiety, przygotowując się do mającego nastąpić porodu. Wszystkie zmiany mają znaczący wpływ na żyły organizmu matki. W tym okresie kobiety doświadczają często takich objawów jak zmęczenie, ciężkość nóg, ich bóle, a także obrzęk stóp i kostek u nóg. U około 30% kobiet w pierwszej ciąży i u około 50 procent kobiet, które przeszły dwie lub więcej ciąż będą rozwijać się żylaki. Z reguły pojawiają się one okolicach czwartego miesiąca ciąży, a zmniejszają się dopiero po urodzeniu dziecka.

W czasie ciąży pajączki żylne oraz żylaki pogarszają się, stają się bolesne oraz zmieniają zmienić kolor na fioletowy. Częściej niż wcześniej pojawiają się dokuczliwe skurcze nóg. W tym okresie znacząco wzrasta ryzyko występowania powikłań. Mogą to być zapalenia żył oraz zakrzepowe zapalenia żył. Najbardziej powszechnym powikłaniem w czasie ciąży jest zakrzepica żył głębokich.

Głównymi powodami występowania tych chorób jest:

 • utrata napięcia mięśniowego ściany żylnej
 • zwiększenie objętości krwi
 • zmiany konsystencji krwi zwiększające ryzyko tworzenia się zakrzepów
 • wzrost ciśnienia w żyłach kończyn dolnych wynikający z położenia dziecka

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń żylnych w czasie ciąży wzrasta w następujących przypadkach:

 • choroby żylne występujące w rodzinie
 • istniejąca już wcześniej choroba żylna
 • wiele wcześniejszych ciąż
 • długotrwałe siedzenie lub stanie

 

Wskazówki dla kobiet w ciąży:

 • należy unikać zbyt długiego siedzenia lub stania
 • starać się często unosić nogi i stopy
 • unikać przebywania w wysokich temperaturach (ciepła woda podczas kąpieli, korzystanie z sauny, opalanie się)
 • zapewnić systematyczną aktywność fizyczną (chodzenie, pływanie, jazda na rowerze)
 • odświeżać nogi zimnym prysznicem lub okładami
 • korzystać z medycznych wyrobów kompresyjnych, np. marki Sigvaris, dedykowanych dla kobiet w ciąży

 

Korzyści z terapii uciskowej

Stopniowany ucisk jest jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania obrzękom lub opuchliźnie kończyn dolnych. Łagodzi on ból i uczucie ciężkości nóg oraz zapobiega powstawaniu pajączków żylnych i żylaków. Poziom kompresji wyrobu uciskowego powinien być dobrany tak, by ucisk był najsilniejszy w obrębie kostki i zmniejszał się stopniowo ku górze. Wieloletnie badania kliniczne dowodzą, że rajstopy o stopniowanym ucisku mają korzystny wpływ na zdrowie kobiet w ciąży. Wyroby uciskowe powinny stanowić podstawę łagodzenia objawów niewydolności żylnej w czasie ciąży i połogu. Ciąża to również okazja do odkrycia korzyści i wygody wynikających ze stosowania rajstop, pończoch czy podkolanówek o stopniowanym ucisku.

 

Rozwiązania Sigvaris dla kobiet w okresie ciąży

Stopniowany ucisk, którym charakteryzują się wyroby Sigvaris, jest najbardziej skuteczną metodą zapobiegania obrzękom lub opuchliźnie, wspomagającą także przepływ krwi w żyłach. Noszenie rajstop uciskowych podczas ciąży zapobiega gromadzeniu się krwi w żyłach oraz zmniejsza podwyższony rytm serca zarówno u matki, jak i u dziecka. Dodatkowo wyroby uciskowe mogą zmniejszać ryzyko powstania żylaków, wystąpienia zapalenia żył oraz zakrzepicy. Terapia uciskowa łagodzi także wiele częstych objawów występujących szczególnie w okresie ciąży do których należą: opuchlizna stóp i kostek oraz zmęczone i obolałe nogi.

Sigvaris oferuje szeroki zakres rajstop zaprojektowanych w celu wspomagania zdrowia nóg kobiet w ciąży. Pończochy  Sigvaris są dostępne w kilku fakturach, modnych kolorach i stylach, tak by można je było dokładnie dopasować do potrzeb przyszłych matek. Wielość rozmiarów pozwala dobrać wyrób do sylwetki każdej kobiety.

 

W sklepie Medicinus.pl znaleźć można produkty dla kobie w ciąży marek Sigvaris oraz Pani Teresa.
W przypadku wątpliwości w sprawie doboru produktów uciskowych dla kobiet w ciąży można skorzystać z pomocy naszych konsultantów medycznych. Numer telefonu dostępny jest w zakładce: Kontakt

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl